KİMYASAL GIDA ANALİZLERİ

Anasayfa / KİMYASAL GIDA ANALİZLERİ

Kimyasal analiz, ilgilenilen maddenin içeriğinin öğrenilmesi için yapılan kalitatif (maddenin ne olduğunu anlamak için yapılan analiz) analizlerdir. Gıda numunelerinin değerlendirmesinde kimyasal analizlerin önemi oldukça fazladır. Gıda sektörü her geçen gün gelişmektedir. Bu sebeple artan üretimlerle beraber kimyasal analizlere ve kimyasal analiz laboratuvarına olan ihtiyaç da doğru orantıda artmaktadır.

Artan üretim ile beraber bilinçli ya da bilinçsiz gıda sektöründe hatalar yapılmaktadır. Tüketicilerin bu durumda problem yaşamaması ve sektörün olumsuz etkilenmemesi için kimyasal analiz yöntemleri kullanılmaktadır.

ÖNDER LABORATUVARI olarak Türk Akreditasyon Kurumu tarafından alınan akreditasyon kapsamı ile Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından alınan yetkiyle gıda kapsamında TVB-N (Toplam Uçucu Bazik Azot) Tayini gerçekleştirmekteyiz. Ayrıca gıdalarda; Yağ Tayini, Toplam Kuru Madde Tayini, Protein Tayini, Asitlik Tayini, Kül Tayini, Karbonhidrat ve Enerji Değeri Tayini, Toplam Yağ Tayini, Toplam Şeker, İnvert Şeker ve Sakkaroz Tayini gibi birçok kimyasal analiz yapılmaktadır.